Sami Spath dhe avokati Alexandro Maria Tirelli në Tgcom24 - Bashkëpunëtorët e avokatëve ndërkombëtarë
 

Sami Spath dhe Avokatja Alexandro Maria Tirelli në Tgcom24

Sami Spath dhe Avokatja Alexandro Maria Tirelli në Tgcom24

Sami Spath Storino, 35 vjeç, një biznesmen kolumbian me një pasaportë italiane, ka qenë për muaj të tërë numrin e kërkuar nga autoritetet e Bogotá: arrestuar majin e kaluar në Milano, ai tani rrezikon të ekstradohet në vendin që e akuzon atë se ka marrë të mëdha përfitime shëndetësore për miliarda pesos Ai flet ekskluzivisht në mikrofonat NewsMediaset dhe thotë: «Unë kërkoj nga qeveria italiane para së gjithash të mbrojë të drejtën time për jetën ... Kjo sepse në Kolumbi kam marrë një seri kërcënimesh me vdekje kundër meje , si familja dhe vëllai im ».

Biznesmenit Sami Spath Storino me nënshtetësi të dyfishtë, kolumbian nga lindja dhe italian me adoptim iu shqiptua një masë sigurimi. Tani në Itali ata verifikojnë nëse krimi për të cilin hetohet monteriano, është menduar në traktatin e ekstradimit.
Ekstradimi Sami Spath Tgcom24

Unë i njoha akuzat e mia para gjykatave, por ato ende nuk i kanë dënuar. Unë mund të pranoj të kthehem në vendin tim vetëm me garancitë e sakta. Autoritetet duhet të sigurojnë mbrojtje për mua dhe familjen time.

Tani, në një vend të mbrojtur, një urdhër ndërkombëtar kapjeje varet mbi të, sepse ai është protagonist - sipas gjykatësve si lajmëtar - i një skandali të paprecedent të korrupsionit në sistemin shëndetësor kolumbian: një raund ryshfet në vlerë prej 35 miliardë pesosh, rreth 11 milion euro. Caseështja e tij ka tronditur vendin në prag të zgjedhjeve të fundit presidenciale. Tani që mund të ekstradohej, ai pranon: "Unë kam parë një nga rastet më të mëdha të korrupsionit ndonjëherë në Kolumbi, ne po flasim për" kartelin e hemofilisë "" kartonin e ryshfetit "dhe" kartelin e gjykatësve ".

Arrestuar në Milano në 12 maj, Sami Spath u la i lirë disa javë më vonë nga Gjykata e Apelit, pas një letre të marrë nga Ministria e Drejtësisë. Për herë të parë, në një vend të panjohur, ai ka premtuar të flasë para një aparati fotografik. "Unë i njoha akuzat e mia para gjykatave, por ato ende nuk i kanë dënuar. Unë mund të pranoj të kthehem në vendin tim vetëm me garancitë e sakta. Autoritetet duhet të sigurojnë mbrojtje për mua dhe familjen time.»

Hetimi kolumbian zbuloi një sistem ryshfet që përfshin biznesmenë, udhëheqës politikë dhe madje edhe studiues, deri në shkarkimin, ndër të tjera, të guvernatorit të shtetit të pasur të Kordobës dhe prokurorit kombëtar kundër korrupsionit. Një vit më parë, Italia dhe Kolumbia nënshkruan gjithashtu një traktat dypalësh ekstradimi. Traktat që nuk u ratifikua kurrë nga të dy parlamentet.

Nëse ju, një anëtar i familjes ose i njohur po mbahet për një krim, ne mund t'ju ndihmojmë.

Ju gjithashtu mund të interesoheni për artikuj rreth Ekstradimi midis Italisë - Kolumbi ose artikulli në ekstradimi midis Italisë - Meksikës.

Ne ju ndihmojmë në të gjithë Kolumbinë dhe Italinë

Nëse ju ose një anëtar i familjes ndalohet në territorin italian ose kolumbian, ne mund t'ju ndihmojmë

Kontaktoni me ne

Na dërgoni pyetjen tuaj duke plotësuar formularin dhe ne do t'i përgjigjemi sa më shpejt që të jetë e mundur. Për urgjencat mund të na kontaktoni direkt përmes WhatsApp ose të telefononi numrin tonë të telefonit.

Vëmendje e shkëlqyeshme, unë e kam zgjidhur problemin. Faleminderit
dërgim
Rishikimi i përdoruesit
0 (0 vota)


es_ESEspañol it_ITItaliano en_USEnglish fr_FRFrançais pt_PTPortuguês ru_RU???????